Consultürk Global Logo-d
ADRES

Eğitim Mh., Poyraz Sokak, No:12
Consultürk Plaza
Kadıköy/İstanbul


TELEFON

+90 216 550 29 40
+90 (553) 803 97 53


E-POSTA

ik@consulturkglobal.com


Sanayi Sicil Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Sanayi Sicil Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Sanayi Sicil Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?


Sanayi sicil belgesi; 17.04.1957 tarih ve 6948 sayılı kanun ile yapılan sanayici tanımına göre sanayici kabul edilen işletmeler için; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında tutulan sanayi siciline kaydı ardından alınan sicil belgesidir. Kanuni bir zorunluluktur. Sanayi Sicil belgeleri; Sanayi sicil bilgi sistemine firmanın kaydettirilmesi ile dijital ortamda alınmaktadır ve bunun da ilk şartı; firmanın bağlı bulunduğu Odadan; geçerli bir kapasite raporuna sahip olmasıdır. Yani önce Kapasite Raporu alınıp, sonra sanayi sicil belgesi alınması gerekmektedir. Bir işletme üretim faaliyetine başladığı andan itibaren iki ay içinde Sanayi Sicil Belgesi'ni almakla mükelleftir.

 

Sanayi Sicil Belgesi Nasıl Alınır?

 

Sanayi Sicil Belgesi Yenileme/Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Sanayi sicil belgeleri iki yılda bir vize edilmektedir. Kapasite raporları da iki yılda bir yenilendiğinden; güncel kapasite raporu alındıktan sonra sanayi sicil bilgi sistemindeki bilgileri güncellenmeli, sonrasında da vize müracaatı yapılmalıdır. Bunun dışında sayabileceğimiz farklı durumlarda (taşınma, ürün/faaliyet değişiklikleri, şirketin ticaret sicili kayıtlarında oluşan nev'i değişiklikler vb.) bir ay içinde bakanlığa bildirilerek Sanayi Sicil Belgesinin revize edilmesi gerekmektedir.  

Sanayi Sicil Belgesi E - Devlet Girişi İçin Hangi Bilgiler Gerekir?

Sanayi Sicil Bilgi Sistemi üzerinden yapılacak müracaatlarda; firmaca onaylanmış bir yetki belgesi ile (sanayi sicil bilgi sistemi üzerinde firmamız adına işlem yapmaya yetkilidir şeklinde); bakanlıktan firma işlemlerini yapabilmek üzere izin talep edilmesi gerekmektedir. İzin alındığında; e-devlet/SSBS ekranınızda firma da görünmekte ve işlemler yapılabilmektedir. Bir kere yetkilendirme yapıldıktan sonra o kişi, yeniden yetkilendirme gerek kalmaksızın firma adına işlem yapabilmektedir. Eğer başka birine daha yetki verilmesi talep edilirse; ilk yetkilinin ekranından çıkarak diğer yetki verilmiş kişinin ekranına düştüğünden; Sanayi sicil bilgi sisteminde sadece bir kişinin işlem yapabileceği unutulmamalıdır)

 

Sanayi Sicil Belgesi ile İlgili Önemli Mevzuatlar:

 

Consulturk Global WhatsApp