Consultürk Global Logo-d
ADRES

Eğitim Mh., Poyraz Sokak, No:12
Consultürk Plaza
Kadıköy/İstanbul


TELEFON

+90 216 550 29 40
+90 (553) 803 97 53


E-POSTA

ik@consulturkglobal.com


YYS Nedir? Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü Hakkında Merak Edilenler

YYS Nedir? Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü Hakkında Merak Edilenler

YYS Nedir? Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü Hakkında Merak Edilenler


Yetkilendirilmiş yükümlü statüsünün kısaltılmış hali olarak karşımıza çıkan YYS son derece önemli bir konudur. Bu statüye sahip olan kişiler genel olarak gümrük yükümlülüklerini yerine getiren kişi olarak bilinmektedir. Bu kişiler genel olarak gümrük yükümlülüklerini yerine getirir ve izlenebilir kayıt sistemlerine sahiptir. Bunun yanında ayrıca bu kişiler kendi oto kontrolünü yaparak güvenlik ve emniyet standartlarına sahiptir. Yani kısacası aslında bu statüye sahip olan kişiler uluslararası gümrük kurallarına hakimdir ve bu sebeple de kolaylıklar sağlanmaktadır.

YYS Nedir?

YYS nedir konusu global ortamlarda hizmet veren tüm marka ve işletmeleri yakından ilgilendiren önemli bir konudur. Yetkilendirilmiş yükümlü statüsü anlamına gelen bu YYS kişilere gümrük işlemlerinde kolaylık sağlayan son derece önemli bir yetkidir. Bu yüzden aslında son yıllarda birçok işletme bu konuda önemli soru işaretlerine sahiptir. Bu konudaki kafa karışıklığını gidermenin en kolay yolu bu konuda sunulan danışmanlık hizmetlerinden faydalanmak olacaktır. Bu sürecin sizin adınıza yürütülmesi ve eksiklerinizin tespit edilmesinde sizlere büyük fayda sağlayacaktır. Bu yüzden de mutlaka tercih edilmesi gerekir. Bizler bu alanda danışmanlık hizmeti alabileceğiniz son derece önemli firmalar arasında yer almaktayız.

YYS Sahibi Olmak Ne Avantaj Sağlar?

YYS sahibi olmak sizlere ne fayda sağlar doğal olarak merak ediyor olabilirsiniz. Bu alanda danışmanlık hizmeti veren önemli bir firma olarak sizlere bilgi vermek istiyoruz. Öncelikle bu statü ile son derece önemli avantajlar elde edebileceğinizi söyleyebiliriz. Bu avantajlar genel olarak şöyle olmaktadır;

 • Sınır kapılarında yapılan geçişlerde öncelik hakkı
 • Hem maliyette hem de sürede yüzde elliye varan oranlarda avantaj
 • İhracata veya ithalat konu alan eşyada doğrudan tehditlere sevk edilme hakkı
 • Eski beyan usulü hakkı
 • Yeşil hat uygulaması hakkı
 • Kısmi teminat uygulanabilmesi
 • Taşıma, Antrepo ve Gümrükleme gibi işlemlerde maliyetin düşürülmesi
 • Beyanname içerisinde muayeneye tabi tutulan eşya var ise muayene önceliği
 • Belge kontrolü gerekiyor ise kontrol önceliği
 • Uluslararası pazarlarda rekabet avantajı
 • Yasal Ticaret imkânı
 • Anlaşmaya taraf ülkeler de Global ayrıcalıklar

Yukarıda saydığımız avantajlar ve çok daha fazlası yetkilendirilmiş yükümlü statüsünün şartlarının yerine getirilip devam ettiği sürece devam edecektir. Bu yüzden aslında bir kere bu statüye sahip olduğunuzda uzunca bir süre bu avantajlardan yararlanabilirsiniz.

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü Nasıl Elde Edilir?

Yetkilendirilmiş yükümlü statüsü nasıl elde edilir konusu avantajlarını öğrendiğinizde eminiz ki çok daha fazla dikkatinizi çekecektir. Bu statü önemli avantajlar sunan ancak o kadar da kolay elde edilmeyen bir statü olmaktadır. Öncelikle kişilerin gerekli şartları yerine getirmesi gerekir. Bu şartların neler olduğu konusunda bilgi verecek olursak. Şöyle ki;

 • Başvuruda bulunacak olan kişilerin ticari kayıtlarının izlenebilir olması gerekir.
 • Bu kişilerin ayrıca mali yeterliliğe sahip olması gerekir.
 • Güvenilir ve genel olarak emniyet ve güvenlik kriterlerine sağlayabiliyor olması gerekir.
 • Son 1 yılda en az 100 adet beyanının olması gerekir.
 • Yönetim kurulu üyelerinden herhangi birinin adli sicil kayıtlarının olmaması gerekir.
 • Yerinde inceleme değerlendirme formundan yeterli puanı alması gerekir.
 • SGK ve vergi borcunun olmaması gerekir.
 • Türkiye'de yerleşik olarak hizmet veren gerçek veya tüzel kişiler ve kamu kurum ve kuruluşları olabilir.

Yukarıda saydığımız şartları yerine getiren kişiler bu statüye başvuru yapabilirler. Bu sürecin kolay ve hızlı geçmesini isteyenler de bizlerden bu konuda danışmanlık hizmeti alabilirler. Bizler bu konuda YYS danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Nasıl Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü Daha Kolay Alınır?

YYS almanın kolay bir yolu yok mu diye düşünüyor olabilirsiniz. Süreçler oldukça zorlu ve çetrefilli olduğundan bu konuda araştırma yapmanız son derece normaldir. Bizlerde bu konuda merak edenler için bilgi vermek istiyoruz. Öncelikle bu statüye sahip olmak isteyen kişilerin başvuru sürecini eksiksiz ve düzgün bir biçimde yürütmesi gerekir. Bunun içinde yapılması gereken deneyimli ve uzman birinden danışmanlık desteği almak olacaktır. YYS konusunda başvurabileceğiniz en iyi ekiplerden biri olmaktayız. Sizlere bu konuda danışmanlık hizmeti vererek süreci çok daha kolay bir biçimde geçirmenizi sağlamaktayız.

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü İçin Danışmanlık Hizmeti

Yetkilendirilmiş yükümlü statüsü almak için danışmanlık hizmeti almak son derece önemli bir karardır. Bu kişilere son derece önemli avantajlar sağlayacağından dolayı mutlaka gereklidir. Bu statüye ne kadar hızlı ve kolay bir biçimde sahip olursanız statünün sağlamış olduğu avantajlardan o kadar hızlı yararlanmaya başlarsınız. Bu da ticari faaliyetlerinizde sizler için son derece önemli bir durumdur. Bizler bu yüzden sizlere danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Amacımız sizlerin çok daha hızlı ve profesyonel bir biçimde bu statüye sahip olmasını sağlayabilmektir. 

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü Ne Kolaylıklar Sağlar?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi yetkilendirilmiş yükümlü statüsü sizlere önemli avantajlar sağlar. Bu avantajların yanı sıra ayrıca sizlere gümrük işlemlerinde kolaylık sağlayacağından ticari faaliyetlerinizi yürütürken çok daha rahat ve hızlı olursunuz. Ayrıca uluslararası bir statüye sahip olduğunuzdan dolayı hem çalışma alanlarınız genişler hem de itibarınız çok daha yüksek olur. Gümrük ile ilgili işlemler ticari faaliyetler için büyük öneme sahip olduğundan dolayı sizlerin mutlaka bu statüye sahip olmanız gerekir.

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü Başvuru

Yetkilendirilmiş yükümlü statüsü başvuru süreci son derece önemlidir ve dikkat gerektirir. Zaten danışmanlık hizmeti de bu başvuru sürecinde sorun yaşanmaması için önemlidir. Öncelikle başvuru sürecinde gerekli olan evrakların eksiksiz ve doğru bir biçimde hazırlanması gerekir. Bu evrakların neler olduğu konusunda bilgi verecek olursak. Şöyle ki;

 • Başvuru Formu,
 • Adli Sicil Belgeleri/Beyan Formları,
 • Soru Formu,
 • Yeminli Mali Müşavir Raporu.
 • Borcu Yoktur Belgesi,
 • ISO 9001 VE ISO 27001 Sertifikaları,

Yukarıda belirttiğimiz belgeleri tamamlayarak gerekli kurumlara başvuruda bulunmanız gerekir. Bu süreçte bizler ile iletişime geçerek danışmanlık hizmetlerimizden yardım alabilirsiniz. Sizlere en iyi şekilde destek olacağımızdan emin olabilirsiniz.

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü Sahibi Kişilerin Yükümlülükleri

Sağladığı fayda ve avantajların yanında yetkilendirilmiş yükümlü statüsü sahibi kişilerin bazı yükümlülükleri de bulunmaktadır. Bu yükümlülükler de son derece önemlidir. Danışmanlık firmamız ile iletişime geçtiğinizde bizler tüm bilmeniz gereken detaylardan bahsedecek ve sizleri bilgilendireceğiz. Genel olarak kişilerin yükümlülükleri neler bundan bahsedecek olursak. Öncelikle kişilerin bu statüye sahip olmak için yerine getirmeleri gereken şartlarda herhangi bir değişiklik oldu ise bunu bildirmeleri gerekir. Bunun yanında belirli süreler ile Gümrük Memurları tarafından yapılan denetlemelerde kişilerin halen koşulları sağlayıp sağalmadığına yönelik yapılan denetlemelerde kiplere yardımcı olma yükümlülüğü vardır.

YYS Danışmanlık Hizmeti Size Ne Fayda Sağlar?

Yetkilendirilmiş yükümlü statüsü konusunda bir danışmanlık firması ile çalışmak sizlere ne avantaj sağlar merak ediyorsanız bu konuda da bilgi vermek istiyoruz. Özellikle bizler ile çalıştığınızda elde edeceğiniz avantajlar şöyle olmaktadır;

 • Sizin yerinize başvuru süreci ve takibi yapılır sizler yorulmazsınız.
 • Bu süreçte neler dikkat etmeniz gerektiği konusunda bilgi alırsınız.
 • Süreç çok daha hızlı ve profesyonel bir biçimde yürütülür.
 • Sorun çıkmadan kısa sürede statüye kavuşabilirsiniz.

YYS danışmanlık son derece etkili ve önemli bir hizmettir. Bu yüzden de faydalanmak sizlere son derece önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü Nedir? Nasıl Alınır?

Yetkilendirilmiş Yükümlü, gümrük yükümlülüklerini yerine getiren, kayıt sistemi düzenli ve izlenebilir olan, mali yeterlilik, emniyet ve güvenlik standartlarına sahip bulunan, kendi oto kontrolünü yapabilen güvenilir firmalara gümrük işlemlerinde birtakım kolaylık ve imtiyazlar tanıyan uluslararası bir statüdür.  Özetle; Yetkilendirilmiş yükümlü sistemi güvenilir ve kolay ticaretin yeni adıdır. YYS belgesi sayesinde gümrük işlemleri, daha kolay ve hızlı yapılabilir. İthalatta mavi hat uygulamasından, sınırlardan VIP geçişe kadar pek çok kolaylaştırma ve denetim azlığı bundan böyle yetkilendirilmiş yükümlü statüsü sahiplerine ait olacaktır. YYS, sadece ulusal bir belge olmayıp, aynı zamanda uluslararası geçerliliği olan bir statüdür. Ülkemizde YYS (AEO) alan firmalarımız, karşılıklı tanıma anlaşmaları sayesinde başka ülkelerde de çeşitli ayrıcalıklardan yararlanacak ve daha çok tercih edilir olacaklardır. Dolayısıyla bu belgenin,şirketlerimizin ekonomik hayatta ve global ölçekte rekabetçiliğine de büyük katkısı vardır. Yetkilendirilmiş yükümlü sisteminin ülkemize gelişinde emeği bulunan kamu alanında çalışmış deneyimli ve bilgili uzmanlarımızla, biz CONSULTURK olarak, gümrük konuları ve buna ilişkin iç kontrol süreçlerinizi YYS’ye uygun hale getirerek, YYS belgesinin alınmasında ve bu statünün korunmasında size en iyi hizmeti,en uygun koşullarda vereceğiz. * Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü Danışmanlığı verdiğimiz iş ortaklarımıza referanslar sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kimler Yetkilendirilmiş Yükümlü Olabilir?

Serbest Bölgeler dâhil Türkiye Gümrük Bölgesinde yerleşik, en az üç yıldır faaliyette bulunan gerçek ve tüzel kişiler ile kamu kurum ve kuruluşları yetkilendirilmiş yükümlü olabilir.

Yetkilendirilmiş Yükümlünün Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir?

a) Basitleştirilmiş Usullere İlişkin Kolaylıklar:
 • İhracatta yerinde gümrükleme (ihracat eşyasını ihracat gümrük idaresine sunmadan işlemlerini kendi tesislerinden yapabilme),
 • İzinli gönderici (transit eşyasını hareket gümrük idaresine sunmadan kendi tesislerinden sevk edebilme), İthalatta yerinde gümrükleme (ithalat eşyasını ithalat gümrük idaresine sunmadan işlemlerini kendi tesislerinden yapabilme),
 • İzinli alıcı (transit eşyasını varış gümrük idaresine sunmadan kendi tesislerine sevk edebilme),
 • Teminatlı işlemlerinde her bir işlem için ayrı teminat yerine götürü teminat uygulaması kapsamında tutarı önceden belirlenmiş süresiz ve düşümsüz teminat verebilme, • Teminatlı işlemlerinde kısmi oranda teminat verebilme,
 • Odalarca onay ve gümrük müdürlüklerince vize işlemlerine gerek kalmaksızın A.TR dolaşım belgesi düzenleyebilme,
 • Eşyanın kıymetine bakılmaksızın Fatura Beyanı ve EUR.MED Fatura Beyanı düzenleyebilme, 
 • Eksik belgeyle beyanda bulunabilme,
 • Eşya türüne göre sınırlama olmaksızın, taşıt üstü işlemden yararlanabilme,
 • Eksik belge ile beyan ve taşıt üstü işlem kolaylığının bir arada kullanılabilmesi,
 • Gümrük Yönetmeliğiyle belirlenmiş eşyanın ithalinde 6 ay öncesine kadar alınmış tahlil raporu ibraz edebilme,
 • Gümrük Yönetmeliğiyle belirlenmiş eşyayı tahlil sonuçları alınmadan teslim alabilme,
 • Konşimentosu ibraz edilemeyen petrol ve türevlerini konşimento ibrazından önce teslim alabilme,
 • Ayniyat tespitine ilişkin Bakanlıkça yapılacak farklı düzenlemelerden faydalanabilme
b) Beyanın Kontrol Türüne İlişkin Kolaylıklar:
 • İthalatta ve ihracatta eşya muayenesi ve belge kontrolünün olmadığı hat olan yeşil hatta işlem görebilme,
 • Taşıt üstü işlemlerde de yeşil hattan yararlanabilme,
 • Daha az belge kontrolü veya muayeneye tabi tutulabilme,
 • Belge kontrolü veya muayenenin yapılacak olması halinde, bu işlemleri öncelikle gerçekleştirebilme
c) Emniyet ve Güvenliğe İlişkin Kolaylıklar:
 • Azaltılmış zorunlu bilgilerden oluşan özet beyan verebilme,
 • Özet beyana ya da özet beyan yerine geçen belgelere veya özet beyan olarak kullanılan bilgilere dayalı emniyet ve güvenliğe ilişkin gümrük kontrollerine daha az tabi tutulabilme,
 • Emniyet ve güvenliğe ilişkin gümrük kontrollerinin yapılacak olması halinde, bu kontrolleri öncelikle gerçekleştirebilme,
 • Sınır kapılarından öncelikli geçiş yapabilmektedir.
Consulturk Global WhatsApp