Consultürk Global Logo-d
ADRES

Eğitim Mh., Poyraz Sokak, No:12
Consultürk Plaza
Kadıköy/İstanbul


TELEFON

+90 216 550 29 40
+90 (553) 803 97 53


E-POSTA

ik@consulturkglobal.com


Yatırım Teşvik Belgesi Danışmanlığı

Yatırım teşvik belgesi, yatırımın karakteristik değerlerini ihtiva eden, yatırımın bu değerler ve tespit edilen şartlara uygun olarak gerçekleştirilmesi halinde üzerinde kayıtlı destek unsurlarından istifade imkanı sağlayan bir belgedir.


YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ

Yatırım Teşvik Belgesi Hizmet Bölgeleri

Yatırım Teşvik Mevzuatı

Yatırımlar,  Bakanlar Kurulu Kararı ve bu Karar’ın uygulanmasına ilişkin tebliğ hükümleri çerçevesinde desteklenmektedir.

 • 2012/3305 sayılı “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar” (19.06.2012 tarihli Resmi Gazete)
 • 2012/1 Sayılı Uygulama Tebliği (20.06.2012 tarihli Resmi Gazete)

Sistemin Amacı

 • Cari açığın azaltılması amacıyla ithalat bağımlılığı yüksek olan ara malı ve ürünlerin üretiminin artırılması,
 • Teknolojik dönüşümü sağlayacak yüksek ve orta-yüksek teknoloji içeren yatırımların desteklenmesi,
 • En az gelişmiş bölgelere sağlanan yatırım desteklerinin artırılması,
 • Bölgesel gelişmişlik farklılıklarının azaltılması,
 • Destek unsurlarının etkinliğinin artırılması,
 • Kümelenme faaliyetlerinin desteklenmesi.

Yatırım Teşvik Sistemi Yapısı

 

Yatırım Teşvik Sisteminde Destek Unsurları

 

Yatırım Teşvik Sisteminde Destek Unsurları Tablosu

Gelin, bu sistemi ve avantajlarını daha detaylı inceleyelim..

Kişileri yatırım yapmaları karşılığında devlet tarafından sunulan bazı teşvikler vardır. Yatırım teşvik tam olarak bu amaçla kullanılan bir kavramdır. Bu teşvikten faydalanan kişilere de yatırım teşvik belgesi verilmektedir. Bu belge işletmeler ve yeni yatırım yapmak isteyenler için son derece önemlidir. Bu yüzden bu teşvik belgesinin alınması konusunda detaylı bilgi alınması gerekir. Bu tarz bilgilere nereden nasıl ulaşabilirim diye soracak olursanız sizlere danışmanlık firması olarak bilgi vermekteyiz. Yatırım teşvik belgelerine ilişkin tüm detaylara firmamızdan ulaşabilirsiniz.

Yatırım Teşviki Nedir?

Yatırım teşviki işletmelerin ihtiyaç duydukları anda devletten alabilecekleri yardımları ifade der. Bunun için gerekli koşulları sağlayan kişilere bir belge verilir. Bu belge ile istedikleri zaman devletten yardım alabilirler. Yani kısacası yatırım teşviki işletmesini büyütmek veya yeni yatırımlar yapmak isteyen girişimciler için kolaylık sağlayan önemli bir araçtır. Bu kişiler yatırım yapmak istediklerini belirli durumlar ile ispat ederek yatırım teşviki belgesi alırlar. Bu belge sayesinde de ihtiyaç duydukları anda kendilerine tanınan yatırım haklarından fazlası ile yararlanabilirler. Bunun için yerine getirmeleri gereken bazı koşullar vardır. Tabi herkes bu belgeyi almaya hak kazanamamaktadır. Bu belgeyi kimler alabilir ve almak için neler yapması gerekir sizlere bilgi vermek istiyoruz.

 Yatırım Teşvik Destek Unsurları

Kimler Yararlanabilir?

Herkes yatırım teşvikinden yararlanmak ister ancak ne yazık ki bu mümkün değildir. Çünkü yalnızca bazı kişiler bu yatırım teşvik belgesini temin edebilir. Onların da bazı koşulları yerine getirebiliyor olması gerekir. Öncelikle bu kişilerin kimler olduğu konusunda bilgi verecek olursak. Şöyle ki;

 • Dernekler ve vakıflar
 • Kamu kurum ve kuruluşları
 • Gerçek kişiler, adi ortaklıklar, sermaye şirketleri, kooperatifler, iş ortaklıkları
 • Kamu kuruluşu niteliğindeki meslek kuruluşları
 • Yurt dışındaki yabancı şirketlerin Türkiye’deki şubeleri

Eğer sizlerde yukarıda sayılan kişiler arasında yer alıyorsanız gerekli koşulları yerine getirerek kolaylıkla bu belgeyi temin edebilirsiniz. Bu belgeyi temin etmeniz ile birlikte son derece önemli avantajlar elde edeceğinizi söyleyebiliriz. Tüm bu konularda daha detaylı bilgi almak için istediğiniz zaman bizler ile iletişime geçebilirsiniz. Bizler bu alanda sizlere etkili bir biçimde danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Ne İşe Yarar?

Yatırım teşviki için gerekli olan belgeyi temin etmek ne işe yarar merak ediyor olabilirsiniz. Bizler de bu konuda sizlere detaylı bilgi vermek istiyoruz. Öncelikle bu belgeyi elde ettiğinizde birçok alanda önemli avantajlar elde edeceğinizi söyleyebiliriz. Bu avantajların neler olduğu konusunda bilgi vermeden önce sizlere bu belgenin ne işe yaradığı konusunda bilgi vermek istiyoruz. Bu belge sayesinde kişiler formalitelere takılmadan ihtiyaç duydukları anda devlet desteği alabilecektir. Bu destek hem kredi fırsatı hem de vergi muafiyeti gibi destekler olmaktadır.

Yatırım Teşvik Belgesi Almanın Avantajları Nelerdir?

Yatırım yapmak veya işletmenizi büyütmek için yatırım teşvik belgesi aldığınızda elde edeceğiniz avantajlar neler merak ediyor olabilirsiniz. Genel olarak ihtiyaç duyduğunuz anda ihtiyacınız olan yatırım araçlarından faydalanmak şeklinde ifade etsek de bu belgenin daha birçok önemli avantajı vardır. Bu avantajların neler olduğu konusunda bilgi verecek olursak. Şöyle ki;

 • Yatırım teşvik belgesi ile işini büyüten veya yatırım yapan kişilere, bu amaçla sağladıkları istihdam için sigorta prim desteği sağlanır. Devlet 2 yıldan 10 yıla kadar istihdam ettikleri işçilerin sigorta prim borcunu karşılar.
 • Teşvik belgesi ile yatırım yapan kişileri gelir vergisi stopajı uygulanır.
 • Kişilere yatırım yaptıkları sektör ve ile bağlı olarak yatırımları için yer tahsisi sağlanır.
 • Yatırım yapmak için aldıkları yatırım kredisinin faizinde yine devlet desteği sağlanır.
 • Yatırımcılara yapmış oldukları bu yatırımlardan ciddi bir oranda vergi indirimi sağlanır.
 • Kişilerin işletmelerinde kullanılmak üzere temin ettikleri makine ve ekipmanlarda KDV istisnası uygulanır.
 • Bu makine ve ekipmanları ithal edecek olan kişilere gümrük vergi muafiyeti sağlanır.
 • Kişilere yatırım yapmak amacıyla temin ettikleri bina ve arazilerde emlak vergi muafiyeti uygulanır.
 • Belediyeler tarafından alınması gereken harçlardan muafiyet sağlanır.

Yatırım teşvik belgesi kapsamında elde edilecek avantajlar görüldüğü üzere oldukça fazladır. Bu da yeni bir işe giren veya işletmesini büyütmek isteyen kişiler için bir adım önde başlama anlamına gelmektedir.

Yatırım Teşviki Nasıl Alınır?

Yapacağınız yatırımlar için alabileceğiniz yatırım teşvik belgesi nasıl alınır merak ediyorsanız sizlere bu alanda hizmet veren önemli bir danışmanlık firması olarak detaylı bilgi vermek istiyoruz. Öncelikle bu teşvikten yararlanabilen kişiler arasında yer alıp almadığınızı anlamanız gerekmektedir. Bunun için yukarıda yer alan kimler yaralanabilir adlı başlığımızı inceleyebilirsiniz. Eğer o grupta yer alıyorsanız yapmanız gereken sizlerden talep edilen belgeleri toparlamaktır. Bu belgelerin neler olduğu konusunda bizlerden bilgi alabilirsiniz. Bu belgeler sektöre göre değişkenlik gösterebildiklerinden ötürü sizlere direkt olarak bilgi vermeyi daha doğru buluyoruz. Bizlerden belge konusunda bilgi alıp bu belgeleri topladıktan sonra yapmanız gereken bu belgeler ile Ticaret Bakanlığına başvuru yapmak olacaktır. Bununla beraber işlem tamamlanacak ve bakanlığın vereceği karar beklenecektir.

Danışmanlık Hizmetleri ile Kolay Yatırım Teşvik Belgesi Alınır

Bu alanda sunulan danışmanlık hizmetleri ile yatırım teşvik süreci çok daha kolay hale getirebilmektedir. Danışmanlık hizmetleri sayesinde kişiler nasıl hareket etmeleri gerektiğini öğrenip buna göre önlemlerini almaktadır. Sizlerde bu alanda sunulan hizmetlerden yararlanarak süreci daha hızlı halledebilirsiniz. Bir de bu alanda bizler gibi profesyonel ekipleri tercih ettiğinizde çok daha kolay olacağını görebilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak üzere her an hazırda beklediğimizi belirtmek isteriz. Sizlerde bizler ile iletişime geçerek bu alanda sunmuş olduğumuz hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yatırım teşviki almak için kişilerin yapması gerekenler aslında oldukça basittir. Ancak sürece hâkim olmayan ve bir de mevzuatı bilmeyen kişiler için karışık gelebilir. Bu yüzden zaten süreci çok iyi bilen bir ekipten danışmanlık hizmeti almak çok faydalı olacaktır. Bizler bu alanda sizlere danışmanlık hizmeti veren önemli bir ekip olmaktayız. Bizler ile iletişime geçerek sizlerde sunmuş olduğumuz danışmanlık hizmetlerinden yararlanıp süreçte nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Süreci başarılı bir biçimde yönetmeniz için sizlere en iyi şekilde yardımcı olacağımızdan emin olabilirsiniz. 

Teşvik Danışmanlığı

Yatırım teşvikleri için danışmanlık hizmeti veren birçok firma vardır. Bu tarz resmi prosedürleri yönetmek biraz zor olduğundan dolayı kişiler bu konuda profesyonel yardım almayı tercih etmektedir. Bu da oldukça isabetli bir karar olmaktadır. Bu danışmanlık hizmeti sayesinde kişiler başvuru sürecini çok daha kolay bir biçimde geçirmektedir. Sizlerde bizler ile iletişime geçerek bu alanda işinizi oldukça kolaylaştırabilirsiniz. Bizler bu alanda tercih edebileceğiniz en önemli ekipler arasında yer almaktayız.

Danışmanlığın Avantajları

Yatırım teşvik belgesi için profesyonel bir ekipten danışmanlık hizmeti aldığınızda önemli avantajlar elde edersiniz. Bu avantajların neler olduğu konusunda bilgi verecek olursak. Öncelikle deneyimsiz ve bilgisiz olduğunuz konularda uzmanlar size yardımcı olmaktadır. Bu da yatırım teşvik sürecinin çok daha kolay geçmesini sağlamaktadır. Bizler ile çalıştığınızda da bu süreç sizler için çok daha kolay olacaktır. Çünkü bizler bu alanda son derece deneyimli olmaktayız.

Yatırım Teşvik Belgesi

Yeni işletmeler veya işini büyütmek isteyen kişilere gerekli koşulları yerine getirmeleri halinde yatırım teşvik belgesi verilmektedir. Bu belgenin ne işe yaradığı ve tam olarak işletmelere ne fayda sağladığı konularında sizlere bilgi vermek istiyoruz. Bizler bu alanda danışmanlık hizmeti veren önemli bir kurum olmaktayız. İnsanların ihtiyaç duyduğu bilgi ve deneyimleri onlar ile paylaşarak yardımcı oluyoruz. Böylece bizler ile iletişime geçen kişiler için süreç çok daha kolay bir biçimde ilerliyor.

Nereden Alınır?

Yatırım teşviklerinden yararlanmak için belge almak isteyen kişilerin en fazla merak ettiği konulardan biri de bu belgeyi nereden alacaklarıdır. Belgeyi almak için nereye başvuracakları ve hangi kurumun belgeyi vermekle yükümlüğü olduğu son derece önemlidir. Bu alanda danışmanlık hizmeti veren önemli bir firma olarak nereden bu belgeyi alabilecekleri konusunda bilgi vermek istiyoruz. Bu belge için başvuruda bulunacağız kurum doğrudan Ticaret Bakanlığı olmaktadır. Ticaret bakanlığına yapılacak olan yatırım teşvik belgesi başvuru işlemi sonrasında bakanlık gerekli incelemeleri yaparak sizlere dönüş yapacaktır. Sonuç olumlu olduğunda yine belge de aynı Ticaret Bakanlığı tarafından verilmektedir. Bu süreç hakkında daha detaylı bilgi almak için sizlerde bizler ile iletişime geçebilirsiniz. Sizlere bu konuda son derece faydalı bir şekilde yardımcı olacağımızdan emin olabilirsiniz.

Kimler Alabilir?

Yatırım teşviki için verilen belge görüldüğü gibi son derece önemlidir. Herkes bu belgeyi almak ister ancak ne yazık ki herkes bu belgeden yararlanamaz. Kimlerin yatırım teşvik belgesi alabileceği konusunda bilgi vermek istiyoruz. Şöyle ki;

 • Gerçek kişiler, sermaye şirketleri adi ortaklıklar, kooperatifler, iş ortaklıkları
 • Dernekler ve vakıflar
 • Kamu kuruluşu niteliğindeki meslek kuruluşları
 • Kamu kurum ve kuruluşları
 • Yurt dışındaki yabancı şirketlerin Türkiye’deki şubeleri

Yukarıda saydığımız kişiler gerekli koşulları yerine getirerek ve başvuru yaparak bu belgeye sahip olabilirler. Sürecin nasıl yönetileceği konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz bizlerin sunmuş olduğu danışmanlık hizmetlerinden yararlanarak sizlerde kolaylıkla istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yatırım Teşviklerinden Yararlanmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Yatırım teşviklerinden yararlanmak özellikle yeni yatırımcılar için son derece önemlidir. Yapacakları çalışmalarda avantaj ve kolaylık elde etmek isteyenlerin mutlaka bu belgeyi temin etmesi gerekir. Bu belgeyi temin etmek için de öncelikle gerekli koşulları yerine getirmeleri gerekir. Bu koşulların neler olduğu konusunda bizlerden bilgi alabilirsiniz. Sizlere bu konuda hem detaylı bilgi verip hem de yardımcı olmaktayız. Gerekli koşullar sağlanıp, gerekli belgeler tamamlandıktan sonra yapılması gereken yetkili kurum olan Ticaret Bakanlığına başvuru yapmak olacaktır.

Yatırım Teşvik Belgesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yatırım teşvik belgesi konusunda merak edilen en önemli detaylardan biri bu belgeyi almak için başvuru esnasında kullanılacak belgelerin neler olduğudur. Bu belgelerin eksiksiz ve doğru olması son derece önemlidir. Zaten resmî kurumlara yapılan tüm başvurular için bu durum söz konusudur. Bu yüzden bu konuda danışmanlık hizmeti almak kişilere yardımcı olacak bir durumdur. Sizlerde bizler ile iletişime geçerek bu konuda bizlerden yardım alabilirsiniz. Sizlere hangi belgelerin gerekli olduğu ve bu belgelerin nasıl temin edileceği konusunda yardımcı olmaktayız. Bizler ile iletişime geçerek sizlerde detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yatırım Teşvik Belgesi ile Ne Kadar Teşvik Alınır?

Yatırım teşviki alan kişilerin elde ettiği belge kapsamında daha önce de vurguladığımız gibi son derece önemli faydalar elde edilir. Kişilerin ihtiyaç duydukları anda kredi almaları vesaire bunların arasında öne çıkar. Tabi kişilere böyle bir hak tanındığında akla ilk gelen soru ne kadar bir teşvik alınabileceğidir. Aslında bu teşvike sadece kredi gözü ile bakılmamalıdır. Çünkü oldukça önemli vergi indirimleri ve muafiyetleri de sağlanmaktadır. Bu da maddi açıdan oldukça önemlidir. Yatırım teşvik belgesi başvuru işlemleri sonucunda bu belge temin edildiğinde elde edilecek olan yatırım teşvik oranı kişilerin yapacakları yatırım oranına göre değişmektedir. Ayrıca bulundukları il ve sektörde bu oranda değişimlerin yaşanmasına neden olmaktadır. Bu konularda daha detaylı bilgi almak için bizler ile istediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.

Yatırım Teşvik Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Yatırım teşvik belgesi ile ilgili olarak merak edilen önemli detaylardan biri de bu belgenin ne kadar süre ile geçerli olacağıdır. İnsanlar bu belgeye güvenerek yatırım yaptıklarından ötürü doğal olarak belgenin sunmuş olduğu avantajlardan ne kadar süre faydalanabileceklerini merak etmektedir. Sonuçta bu sürenin uzun olması kişilerin elde edecekleri avantajları daha fazla elde etmelerini sağlamaktadır. Tabi bu süre ne yazık ki sonsuza kadar değildir. Yatırım teşvik belgesi alan kişilerin bu belgeyi kullanma hakları yapılan işe ve diğer unsurlara göre değişmek ile birlikte 2 ila 4 yıl arasındadır. Kişilere ayrıca talep etmeleri halinde sözleşmede yazan sürenin yarısı kadar da ek süre tanınmaktadır.

Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yatırım teşvik belgesi başvuru işlemleri için kişilerin tamamlaması gereken bazı evraklar vardır. Bunlar genel olarak başvuru forumları ve kişilerin yapacakları yatırımlar için plan ve projelerdir. Bu belgeler yapılan çalışmalara göre değişkenlikte gösterebilmektedir. Bu yüzden aslında belirli başlar evraklar dışında çok standart belgeler yoktur. Bu konuda detaylı bilgi almak için bizler ile iletişime geçmeniz çok daha iyi olacaktır. Bu alanda danışmanlık hizmeti veren önemli bir ekip olarak sizlere yardımcı olmaktayız. Bizler ile iletişime geçmeniz halinde tüm detayları öğrenebilir ve bu belgelerin hazırlanması konusunda da bizlerden yardım alabilirsiniz.

Yatırım Teşvik Belgesi Başvuru İşlemleri

İşletmeler için son derece önemli olan yatırım teşvik belgesi başvuru işlemleri konusunda sizlere bilgi vermek istiyoruz. Öncelikle kişilerin bu haktan faydalanabilecek kişiler sınıfına dahil olması gerekir. Bu kişiler arasında yer alıyorsa, talep edilen belgeleri tamamlaması gerekir. Tüm bunlar hakkında bilgi almak içinde bizler ile iletişime geçmesi gerekir. Bizler bu alanda danışmanlık hizmeti vererek kişilerin işini kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Sizlerde süreci çok daha kolay bir biçimde yürütmek istiyorsanız bizler ile iletişime geçebilirsiniz.

Başvuru işlemlerinin son derece dikkat ve özen gerektiğini söylemek isteriz. Bu süreci yönetirken yapılacak hatalar, belgeden yararlanamamanıza neden olabilmektedir. Bizler bunu yaşamanızı istemediğimizden sizlere profesyonel destek veriyoruz. Sizlerde bizler ile iletişime geçerek bu yardımlarımızdan kolaylıkla yararlanabilirsiniz. Bu süreçte alacağınız destek sizlere büyük fayda sağlayacaktır.

Başvuru İşlemleri Nasıl Yürütülür?

Yatırım teşvik belgesi başvuru işlemlerini kolay bir biçimde halletmek istiyorsanız yapmanız gereken bu alanda hizmet veren başarılı bir danışmanlık firması bulmaktır. Danışmanlık hizmetleri böylesine resmi işlemlerde kişilerin oldukça işine yaramaktadır. Sizlerde bu alanda profesyonel destek alarak sürecin çok daha hızlı ve kolay geçmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle bizleri tercih ettiğiniz de önemli avantajlar elde edebileceğinizi söyleyebiliriz. Çünkü bizler bu alanda yeterli deneyime ve uzmanlığa sahip son derece önemli bir ekip olmaktayız. Bu yüzden de sizlere en iyi şekilde hizmet verebilecek kişiler arasında yer almaktayız.

Yatırım Teşvik Belgesi Başvuru İçin Danışmanlık Hizmeti

Yatırım teşvik belgesi almak isteyenlerin süreci nasıl yöneteceğini öğrenmeleri için danışmanlık hizmeti verilmektedir. Birçok firma bu konuda sizlere yardımcı olmaktadır. Ancak bunların arasından size en uygun olanı bulmak için biraz dikkatli olmanızda fayda vardır. Her şeyden önce firmanın güvenilir olması ve sizlere etkili bir biçimde yardımcı olması gerekir. Bunun içinde alanında tecrübeli ve uzman ekiplerin bulunması gerekir.

Yatırım Teşvik Belgesi Danışmanı Nasıl Bulunur?

Yatırım teşvik belgesi için başvuruda bulunurken iyi bir danışmanlık firmasını nasıl bulacağınızı merak ediyorsanız sizlere önemli ipuçları vermek istiyoruz. Öncelikle yatırım teşvik belgesi başvuru işlemleri için bizlerden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Sizlere profesyonel, hızlı ve güvenilir destekler vermek için hazırda beklemekteyiz. Bu yüzden sizlerde bizleri tercih edebilirsiniz.Yatırım Teşvik Belgesi Danışmanlığı hizmetimizle ilgili detaylı bilgi için Bize Ulaşın
Consulturk Global WhatsApp